Indicatori de risc
Tipare care merită verificate în contractele publice. Un indicator nu e o acuzație.
261 de indicatori de tipul „Concentrare la un singur furnizor” în județul Constanța, ordonați după valoare. O firmă primește peste jumătate din banii unei autorități. Cum calculăm.
Concentrare la un singur furnizor2,1 miliarde de lei
U.A.T Judetul Constanta - Consiliul Judetean Constanta→Concelex SRL
Firma a primit 99% din valoarea contractelor autorității în 2023 (2.068.729.612 lei din 2.083.712.528 lei).
Concentrare la un singur furnizor2,1 miliarde de lei
U.A.T Judetul Constanta - Consiliul Judetean Constanta→Palex Constructii Instalatii SRL
Firma a primit 99% din valoarea contractelor autorității în 2023 (2.068.729.612 lei din 2.083.712.528 lei).
Concentrare la un singur furnizor2,1 miliarde de lei
U.A.T Judetul Constanta - Consiliul Judetean Constanta→Concelex Engineering SRL
Firma a primit 99% din valoarea contractelor autorității în 2023 (2.068.729.612 lei din 2.083.712.528 lei).
Concentrare la un singur furnizor2,1 miliarde de lei
U.A.T Judetul Constanta - Consiliul Judetean Constanta→Concrete & Design Solutions SRL
Firma a primit 99% din valoarea contractelor autorității în 2023 (2.068.729.612 lei din 2.083.712.528 lei).
Concentrare la un singur furnizor1,4 miliarde de lei
S.N. Aeroportul International Mihail Kogalniceanu - Constanta S.A.→Ssab-Ag S.A.
Firma a primit 90% din valoarea contractelor autorității în 2023 (1.398.167.492 lei din 1.549.679.702 lei).
Concentrare la un singur furnizor1,4 miliarde de lei
S.N. Aeroportul International Mihail Kogalniceanu - Constanta S.A.→Unbuilt S.R.L.
Firma a primit 90% din valoarea contractelor autorității în 2023 (1.398.167.492 lei din 1.549.679.702 lei).
Concentrare la un singur furnizor762,8 milioane de lei
Constanta South Container Terminal SRL→Porr Construct SRL
Firma a primit 100% din valoarea contractelor autorității în 2023 (762.768.372 lei din 762.998.372 lei).
Concentrare la un singur furnizor698,8 milioane de lei
Municipiul Constanta→Elsaco Electronic SRL
Firma a primit 74% din valoarea contractelor autorității în 2024 (698.827.113 lei din 941.155.209 lei).
Concentrare la un singur furnizor593,1 milioane de lei
RAJA S.A Constanta→Autoprima Serv SRL
Firma a primit 63% din valoarea contractelor autorității în 2023 (593.105.107 lei din 937.092.395 lei).
Concentrare la un singur furnizor593,1 milioane de lei
RAJA S.A Constanta→Euro Construct SA
Firma a primit 63% din valoarea contractelor autorității în 2023 (593.105.107 lei din 937.092.395 lei).
Concentrare la un singur furnizor593,1 milioane de lei
RAJA S.A Constanta→Group Construct Bucovina SRL
Firma a primit 63% din valoarea contractelor autorității în 2023 (593.105.107 lei din 937.092.395 lei).
Concentrare la un singur furnizor581,3 milioane de lei
Municipiul Constanta→Vestra Industry SRL
Firma a primit 62% din valoarea contractelor autorității în 2024 (581.311.113 lei din 941.155.209 lei).
Concentrare la un singur furnizor581,3 milioane de lei
Municipiul Constanta→Elsaco Engineering SRL
Firma a primit 62% din valoarea contractelor autorității în 2024 (581.311.113 lei din 941.155.209 lei).
Concentrare la un singur furnizor550,2 milioane de lei
C.N.C.F."CFR" Sa- Sucursala Regionala CF Constanța - Unitate Operațională→Bawi Construction S.R.L.
Firma a primit 88% din valoarea contractelor autorității în 2024 (550.159.600 lei din 628.394.872 lei).
Concentrare la un singur furnizor550,2 milioane de lei
C.N.C.F."CFR" Sa- Sucursala Regionala CF Constanța - Unitate Operațională→Swietelsky Construct S.R.L.
Firma a primit 88% din valoarea contractelor autorității în 2024 (550.159.600 lei din 628.394.872 lei).
Concentrare la un singur furnizor412,1 milioane de lei
Compania Nationala "Administratia Porturilor Maritime" SA Constanta→Bog 'Art SRL
Firma a primit 66% din valoarea contractelor autorității în 2025 (412.073.831 lei din 625.942.866 lei).
Concentrare la un singur furnizor412,1 milioane de lei
Compania Nationala "Administratia Porturilor Maritime" SA Constanta→Societatea Filiala de Intretinere si Servicii Energetice "Electrica Serv" S.A.
Firma a primit 66% din valoarea contractelor autorității în 2025 (412.073.831 lei din 625.942.866 lei).
Concentrare la un singur furnizor412,1 milioane de lei
Compania Nationala "Administratia Porturilor Maritime" SA Constanta→Uti Construction And Facility Management S.A.
Firma a primit 66% din valoarea contractelor autorității în 2025 (412.073.831 lei din 625.942.866 lei).
Concentrare la un singur furnizor412,1 milioane de lei
Compania Nationala "Administratia Porturilor Maritime" SA Constanta→Eurocerad International SRL
Firma a primit 66% din valoarea contractelor autorității în 2025 (412.073.831 lei din 625.942.866 lei).
Concentrare la un singur furnizor412,1 milioane de lei
Compania Nationala "Administratia Porturilor Maritime" SA Constanta→Vertatel International S.R.L.
Firma a primit 66% din valoarea contractelor autorității în 2025 (412.073.831 lei din 625.942.866 lei).
Concentrare la un singur furnizor369,3 milioane de lei
Compania Nationala Administratia Canalelor Navigabile SA Constanta→Utilnavorep SA
Firma a primit 79% din valoarea contractelor autorității în 2024 (369.312.571 lei din 470.232.013 lei).
Concentrare la un singur furnizor364,7 milioane de lei
Compania Nationala Administratia Canalelor Navigabile SA Constanta→Fluid Development SRL
Firma a primit 78% din valoarea contractelor autorității în 2024 (364.738.749 lei din 470.232.013 lei).
Concentrare la un singur furnizor265,9 milioane de lei
U.A.T Judetul Constanta - Consiliul Judetean Constanta→Oyl Company Holding AG SRL
Firma a primit 67% din valoarea contractelor autorității în 2025 (265.939.093 lei din 396.756.475 lei).
Concentrare la un singur furnizor222 milioane de lei
Municipiul Constanta→Sicor SRL
Firma a primit 53% din valoarea contractelor autorității în 2026 (221.972.340 lei din 421.912.105 lei).
Concentrare la un singur furnizor222 milioane de lei
Municipiul Constanta→Elsaco Electronic SRL
Firma a primit 53% din valoarea contractelor autorității în 2026 (221.972.340 lei din 421.912.105 lei).
Concentrare la un singur furnizor173,6 milioane de lei
Comuna Mihail Kogalniceanu→Colen Impex SRL
Firma a primit 88% din valoarea contractelor autorității în 2024 (173.634.901 lei din 197.328.514 lei).
Concentrare la un singur furnizor162,9 milioane de lei
JT Oil Terminal Constanta→General Trust Arges SRL
Firma a primit 100% din valoarea contractelor autorității în 2023 (162.942.175 lei din 162.942.175 lei).
Concentrare la un singur furnizor162,9 milioane de lei
JT Oil Terminal Constanta→Klaus Industrial SRL
Firma a primit 100% din valoarea contractelor autorității în 2023 (162.942.175 lei din 162.942.175 lei).
Concentrare la un singur furnizor162,9 milioane de lei
JT Oil Terminal Constanta→Project Management Portfolio Consulting SRL
Firma a primit 100% din valoarea contractelor autorității în 2023 (162.942.175 lei din 162.942.175 lei).
Concentrare la un singur furnizor161,9 milioane de lei
Comuna Cobadin→Btdconstruct & Ambient SRL
Firma a primit 97% din valoarea contractelor autorității în 2025 (161.883.388 lei din 167.133.551 lei).