Indicatori de risc
Tipare care merită verificate în contractele publice. Un indicator nu e o acuzație.
1.175 de indicatori în județul Călărași, ordonați după valoare. Cum calculăm.
Concentrare la un singur furnizor43,1 milioane de lei
COMUNA ROSETI (Primaria Roseti)→Gaz Vest Retele S.R.L.
Firma a primit 96% din valoarea contractelor autorității în 2024 (43.105.314 lei din 45.077.590 lei).
Valoare mult peste contracte similare42,7 milioane de lei
Consiliul Judetean Calarasi→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (42.684.954 lei) este de 29 ori mediana celor 3.419 contracte similare (CPV 45453, mediana 1.491.690 lei).
Concentrare la un singur furnizor39,5 milioane de lei
A.D.I."ECOMANAGEMENT Salubris"→Iridex Group S.R.L.
Firma a primit 100% din valoarea contractelor autorității în 2024 (39.527.484 lei din 39.548.891 lei).
Valoare mult peste contracte similare39,5 milioane de lei
A.D.I."ECOMANAGEMENT Salubris"→Iridex Group S.R.L.
Valoarea contractului (39.527.484 lei) este de 53 ori mediana celor 102 contracte similare (CPV 90500, mediana 753.608 lei).
Un singur ofertant35,9 milioane de lei
SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA CALARASI "Dr. POMPEI SAMARIAN"→Neos Europe SRL
La licitație deschisă pentru acest contract (35.868.960 lei) s-a depus o singură ofertă, conform notificării de atribuire 630533-2026 din Jurnalul Oficial al UE (TED).
Valoare mult peste contracte similare29,4 milioane de lei
Consiliul Judetean Calarasi→C & I Eurotrans Xxi SRL
Valoarea contractului (29.375.000 lei) este de 37 ori mediana celor 976 de contracte similare (CPV 34144, mediana 802.266 lei).
Concentrare la un singur furnizor28 milioane de lei
Comuna Sarulesti→ZMC Trading SRL
Firma a primit 97% din valoarea contractelor autorității în 2023 (27.987.608 lei din 28.912.162 lei).
Concentrare la un singur furnizor28 milioane de lei
Comuna Manastirea→ZMC Trading SRL
Firma a primit 85% din valoarea contractelor autorității în 2024 (27.978.995 lei din 32.952.554 lei).
Concentrare la un singur furnizor26,4 milioane de lei
Comuna Manastirea→Tehno-Consulting Solution SRL
Firma a primit 80% din valoarea contractelor autorității în 2024 (26.357.033 lei din 32.952.554 lei).
Concentrare la un singur furnizor25,8 milioane de lei
Comuna Frumusani→Office Trading SRL
Firma a primit 90% din valoarea contractelor autorității în 2025 (25.753.448 lei din 28.708.378 lei).
Concentrare la un singur furnizor25,8 milioane de lei
Comuna Frumusani→Colen Impex SRL
Firma a primit 90% din valoarea contractelor autorității în 2025 (25.753.448 lei din 28.708.378 lei).
Concentrare la un singur furnizor25,8 milioane de lei
Comuna Frumusani→Morningstar Consulting SRL
Firma a primit 90% din valoarea contractelor autorității în 2025 (25.753.448 lei din 28.708.378 lei).
Firmă nou-înființată25,5 milioane de lei
Orasul Lehliu-Gara→Midas Road S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 19 decembrie 2022, cu 336 de zile înainte de contractul din 20 noiembrie 2023, în valoare de 25.461.507 lei.
Concentrare la un singur furnizor25,5 milioane de lei
Firma a primit 76% din valoarea contractelor autorității în 2023 (25.461.507 lei din 33.496.459 lei).
Concentrare la un singur furnizor25,5 milioane de lei
Orasul Lehliu-Gara→Firogal 1 SRL
Firma a primit 76% din valoarea contractelor autorității în 2023 (25.461.507 lei din 33.496.459 lei).
Concentrare la un singur furnizor25,5 milioane de lei
Orasul Lehliu-Gara→Andras 88 SRL
Firma a primit 76% din valoarea contractelor autorității în 2023 (25.461.507 lei din 33.496.459 lei).
Concentrare la un singur furnizor25,5 milioane de lei
Orasul Lehliu-Gara→Decora Rezident SRL
Firma a primit 76% din valoarea contractelor autorității în 2023 (25.461.507 lei din 33.496.459 lei).
Concentrare la un singur furnizor25,5 milioane de lei
Orasul Lehliu-Gara→Midas Road S.R.L.
Firma a primit 76% din valoarea contractelor autorității în 2023 (25.461.507 lei din 33.496.459 lei).
Concentrare la un singur furnizor23,8 milioane de lei
Comuna Perisoru→Tehno-Edil Amf S.R.L.
Firma a primit 89% din valoarea contractelor autorității în 2024 (23.834.072 lei din 26.695.682 lei).
Concentrare la un singur furnizor23,8 milioane de lei
Comuna Perisoru→Aky Cons Time SRL
Firma a primit 89% din valoarea contractelor autorității în 2024 (23.834.072 lei din 26.695.682 lei).
Concentrare la un singur furnizor23,1 milioane de lei
Comuna Stefan Voda→EN Electric Proiect Office SRL
Firma a primit 92% din valoarea contractelor autorității în 2024 (23.083.963 lei din 25.017.070 lei).
Concentrare la un singur furnizor23,1 milioane de lei
Comuna Stefan Voda→Alrosel Project SRL
Firma a primit 92% din valoarea contractelor autorității în 2024 (23.083.963 lei din 25.017.070 lei).
Concentrare la un singur furnizor23,1 milioane de lei
Comuna Stefan Voda→SST Grup Termo S.R.L.
Firma a primit 92% din valoarea contractelor autorității în 2024 (23.083.963 lei din 25.017.070 lei).
Concentrare la un singur furnizor22,8 milioane de lei
Firma a primit 72% din valoarea contractelor autorității în 2023 (22.782.365 lei din 31.782.794 lei).
Concentrare la un singur furnizor21,9 milioane de lei
Comuna Radovanu (Consiliul Local Radovanu)→Vest Instal S.R.L.
Firma a primit 92% din valoarea contractelor autorității în 2023 (21.912.577 lei din 23.931.981 lei).
Concentrare la un singur furnizor21,5 milioane de lei
Comuna Radovanu (Consiliul Local Radovanu)→Proinstal SRL
Firma a primit 90% din valoarea contractelor autorității în 2023 (21.517.577 lei din 23.931.981 lei).
Concentrare la un singur furnizor21,4 milioane de lei
Comuna Radovanu (Consiliul Local Radovanu)→Medir SRL
Firma a primit 89% din valoarea contractelor autorității în 2023 (21.391.577 lei din 23.931.981 lei).
Concentrare la un singur furnizor21,4 milioane de lei
Comuna Radovanu (Consiliul Local Radovanu)→ZMC Trading SRL
Firma a primit 89% din valoarea contractelor autorității în 2023 (21.391.577 lei din 23.931.981 lei).
Concentrare la un singur furnizor21 milioane de lei
Comuna Dragalina→Vest Instal S.R.L.
Firma a primit 52% din valoarea contractelor autorității în 2023 (21.024.632 lei din 40.228.195 lei).
Concentrare la un singur furnizor21 milioane de lei
Comuna Dragalina→Consim Invest SRL
Firma a primit 52% din valoarea contractelor autorității în 2023 (21.018.632 lei din 40.228.195 lei).