Nadeș
comună, județul Mureș
Bani cheltuiți în 2024
Cele 2 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 2 contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 7,4 milioane de lei și au făcut 80 de achiziții directe, în valoare de 1,9 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 19 decembrie 2024.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
3 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (2 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată64 mii de lei
Comuna Nades→Hylton Expres Sud S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 16 februarie 2024. Primul contract a venit după 34 de zile. În total, 2 contracte în primul an de la înființare, în valoare de 64.000 lei.
Firmă nou-înființată12,7 mii de lei
Scoala Gimnaziala Comuna Nades→Smartserv Technology S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 22 noiembrie 2023. Contractul din 10 aprilie 2024 a venit după 140 de zile, în valoare de 12.686 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Concentrare la un singur furnizor7,1 milioane de lei
Firma a primit 78% din valoarea contractelor autorității în 2024 (7.051.860 lei din 9.093.991 lei).
Comparat cu comune din județ
Între cele 91 comune din județul Mureș, Nadeș e pe locul 35 după banii cheltuiți în 2024, de 1,4 ori mediana grupului (6,5 milioane de lei), și pe locul 73 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2024. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Astor Com SRL CUI 3445623 | 1 | 7.051.860 lei |
| Truk Saa Auto SRL CUI 33875150 | 1 | 443.366 lei |
| Next CO SRL CUI 6668921 | 1 | 315.102 lei |
| Elbi Energy Projects S.R.L. CUI 41166842 | 1 | 246.135 lei |
| Euro Proiect Cvi SRL CUI 35387822 | 1 | 200.000 lei |
| Consignes Paving S.R.L. CUI 40958631 | 1 | 150.000 lei |
| DFF Proiect Electric S.R.L. CUI 40114616 | 1 | 139.000 lei |
| MTC Real Consulting SRL CUI 31266720 | 1 | 134.326 lei |
| Borsilv SRL CUI 12004120 | 2 | 106.519 lei |
| Asociatia Caritas Alba Iulia-Asistenta Medicala si Sociala CUI 15070152 | 1 | 69.552 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Comuna Nades | Astor Com SRL | 18 aprilie 2024 | 7.051.860 lei | SCNA1102786 |
| Comuna Nades | Truk Saa Auto SRL | 18 decembrie 2024 | 443.366 lei | DA37210236 |
| Comuna Nades | Next CO SRL | 4 octombrie 2024 | 315.102 lei | SCNA1111695 |
| Comuna Nades | Elbi Energy Projects S.R.L. | 21 februarie 2024 | 246.135 lei | DA35089892 |
| Comuna Nades | Euro Proiect Cvi SRL | 7 mai 2024 | 200.000 lei | DA35651212 |
| Comuna Nades | Consignes Paving S.R.L. | 15 aprilie 2024 | 150.000 lei | DA35465931 |
| Comuna Nades | DFF Proiect Electric S.R.L. | 12 iulie 2024 | 139.000 lei | DA36123954 |
| Comuna Nades | MTC Real Consulting SRL | 17 iunie 2024 | 134.326 lei | DA35950828 |
| Comuna Nades | Asociatia Caritas Alba Iulia-Asistenta Medicala si Sociala | 27 martie 2024 | 69.552 lei | DA35361821 |
| Comuna Nades | Borsilv SRL | 12 septembrie 2024 | 54.073 lei | DA36496677 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2024, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Comuna Nades | 34 | 9.093.991 lei |
| Scoala Gimnaziala Comuna Nades | 48 | 169.745 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.