Plopeni

oraș, județul Prahova

Contracte în 2024
127,1 milioane de lei20 de contracte
Achiziții directe
4,7 milioane de lei180 de achiziții
Instituții care cumpără
9
Indicatori de risc
12

Bani cheltuiți în 2024

Cele 9 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 20 de contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 127,1 milioane de lei și au făcut 180 de achiziții directe, în valoare de 4,7 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 30 decembrie 2024.

Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.

Firme noi, contracte publice

8 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (2 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.

  • Firmă nou-înființată35,2 milioane de lei

    Firma a fost înmatriculată pe 15 decembrie 2023. Primul contract a venit după 56 de zile. În total, 7 contracte în primul an de la înființare, în valoare de 35.213.328 lei.

    CUI 45388949.

    Vezi cele 7 contracte
    DataValoareAnunțSursa
    9 februarie 20245.790.684 leiSCNA1099081SEAP
    9 februarie 20245.135.972 leiSCNA1099081SEAP
    9 februarie 20244.967.613 leiSCNA1099081SEAP
    9 februarie 20244.984.514 leiSCNA1099081SEAP
    1 iulie 20244.805.497 leiSCNA1106683SEAP
    1 iulie 20244.684.754 leiSCNA1106683SEAP
    1 iulie 20244.844.294 leiSCNA1106683SEAP
  • Firmă nou-înființată28,4 mii de lei

    Firma a fost înmatriculată pe 15 iunie 2023. Contractul din 22 martie 2024 a venit după 281 de zile, în valoare de 28.351 lei.

    CUI 48334943. Anunț DA35326405. Fișierul SEAP oficial

Alte tipare care merită verificate

Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.

  • Firme cu administrator comun2 firme

    Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2024 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.

  • Concentrare la un singur furnizor126,1 milioane de lei

    Firma a primit 97% din valoarea contractelor autorității în 2024 (126.090.092 lei din 129.977.359 lei).

  • Concentrare la un singur furnizor90,9 milioane de lei

    Firma a primit 70% din valoarea contractelor autorității în 2024 (90.876.764 lei din 129.977.359 lei).

Comparat cu orașe din județ

Între cele 12 orașe din județul Prahova, Plopeni e pe locul 1 după banii cheltuiți în 2024, de 3,9 ori mediana grupului (33,6 milioane de lei), și pe locul 5 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.

LocLocalitateBani cheltuițiIndicatori
1Plopeni30
2Sinaia59
3Bușteni13

Cei mai mari furnizori

Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2024. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.

FirmăContracteValoare
Montin SA
CUI 1343422
18126.090.092 lei
Rope Access Construct SRL
CUI 31312754
1491.233.508 lei
Dekadent Construct S.R.L.
CUI 45388949
735.213.328 lei
Fadmi Prod S.R.L.
CUI 27037281
420.878.783 lei
Wlady Invest Development S.R.L.
CUI 46618515
1897.460 lei
Struct Quality And Building SRL
CUI 36346871
3780.000 lei
Coral Impex SRL
CUI 4986244
1585.616 lei
TH Trucks S.R.L.
CUI 9951956
1382.900 lei
Dentirad Hospital SRL
CUI 27830600
2269.300 lei
Evotech-It S.R.L.
CUI 39541737
3265.474 lei

Cele mai mari contracte

AutoritateCâștigătorDataValoareSursa
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL14 martie 202411.207.458 leiSCNA1100582
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL14 martie 202410.833.395 leiSCNA1100582
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL14 martie 202410.178.505 leiSCNA1100582
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL14 martie 20249.887.647 leiSCNA1100582
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL15 martie 20249.683.603 leiSCNA1100583
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL15 martie 20249.291.036 leiSCNA1100583
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL14 martie 20248.144.640 leiSCNA1100582
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL14 martie 20247.769.451 leiSCNA1100582
Oras PlopeniMontin SA, Rope Access Construct SRL14 martie 20247.510.658 leiSCNA1100582
Oras PlopeniDekadent Construct S.R.L., Fadmi Prod S.R.L., Montin SA9 februarie 20245.790.684 leiSCNA1099081

Autorități contractante

Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2024, după valoare.

Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.