Cacica
comună, județul Suceava
Bani cheltuiți în 2023
Cele 2 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 2 contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 14,4 milioane de lei și au făcut 288 de achiziții directe, în valoare de 4,1 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 22 decembrie 2023.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
4 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (2 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată14,4 milioane de lei
Comuna Cacica→Fluid Project Concept S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 22 septembrie 2022. Primul contract a venit după 145 de zile. În total, 3 contracte în primul an de la înființare, în valoare de 14.394.159 lei.
Firmă nou-înființată20 mii de lei
Comuna Cacica→Consulting Solution S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 13 iulie 2023. Contractul din 19 septembrie 2023 a venit după 68 de zile, în valoare de 20.000 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Concentrare la un singur furnizor14,6 milioane de lei
Firma a primit 81% din valoarea contractelor autorității în 2023 (14.633.928 lei din 18.029.056 lei).
Concentrare la un singur furnizor14,4 milioane de lei
Comuna Cacica→Fluid Project Concept S.R.L.
Firma a primit 80% din valoarea contractelor autorității în 2023 (14.403.959 lei din 18.029.056 lei).
Concentrare la un singur furnizor14,1 milioane de lei
Firma a primit 78% din valoarea contractelor autorității în 2023 (14.131.769 lei din 18.029.056 lei).
Comparat cu comune din județ
Între cele 98 comune din județul Suceava, Cacica e pe locul 17 după banii cheltuiți în 2023, de 2,9 ori mediana grupului (6,4 milioane de lei), și pe locul 36 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
| Loc | Localitate | Bani cheltuiți | Indicatori |
|---|---|---|---|
| 1 | Arbore | 18 | |
| 2 | Fântâna Mare | 21 | |
| 3 | Rădășeni | 11 | |
| … 15 | Ipotești | 28 | |
| 16 | Boroaia | 12 | |
| 17 | Cacica | 13 | |
| 18 | Bogdănești | 7 | |
| 19 | Baia | 15 |
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2023. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Top Scav SRL CUI 24351785 | 2 | 14.633.928 lei |
| Fluid Project Concept S.R.L. CUI 46890349 | 4 | 14.403.959 lei |
| Conalid SRL CUI 10844872 | 1 | 14.131.769 lei |
| Vodafone Romania SA CUI 8971726 | 1 | 847.844 lei |
| Rotmac-Eco SRL CUI 23147974 | 2 | 285.227 lei |
| Elm Tehnic Consulting S.R.L. CUI 39363311 | 6 | 272.000 lei |
| Total Mapinvent S.R.L. CUI 30630008 | 1 | 250.000 lei |
| Global Instal SRL CUI 21333717 | 1 | 245.000 lei |
| Vetmedan SRL CUI 15818629 | 1 | 225.000 lei |
| Abitrail S.R.L. CUI 40154726 | 1 | 128.000 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Comuna Cacica | Conalid SRL, Fluid Project Concept S.R.L., Top Scav SRL | 7 august 2023 | 14.131.769 lei | SCNA1090373 |
| Comuna Cacica | Vodafone Romania SA | 29 noiembrie 2023 | 847.844 lei | DA34596198 |
| Comuna Cacica | Top Scav SRL | 1 iunie 2023 | 502.159 lei | DA33385930 |
| Comuna Cacica | Total Mapinvent S.R.L. | 21 septembrie 2023 | 250.000 lei | DA34028054 |
| Comuna Cacica | Rotmac-Eco SRL | 3 aprilie 2023 | 248.277 lei | DA32949392 |
| Comuna Cacica | Fluid Project Concept S.R.L. | 14 februarie 2023 | 247.500 lei | DA32567807 |
| Comuna Cacica | Global Instal SRL | 5 decembrie 2023 | 245.000 lei | DA34619770 |
| Comuna Cacica | Vetmedan SRL | 17 octombrie 2023 | 225.000 lei | PCA1002463 |
| Comuna Cacica | Abitrail S.R.L. | 10 octombrie 2023 | 128.000 lei | DA34204348 |
| Comuna Cacica | Ovirelance SRL | 8 septembrie 2023 | 110.500 lei | DA33970054 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2023, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Comuna Cacica | 220 | 18.029.056 lei |
| Scoala Gimnaziala Pârtestii de Sus | 70 | 425.110 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.