Variaș
comună, județul Timiș
Bani cheltuiți în 2026
Cele 2 autorități contractante cu sediul aici au încheiat un contract prin licitații și alte proceduri, în valoare de 7,5 milioane de lei și au făcut 48 de achiziții directe, în valoare de 2,7 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 25 septembrie 2026.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
Niciun contract al autorităților de aici nu a fost atribuit unei firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte. Cum calculăm.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Concentrare la un singur furnizor7,5 milioane de lei
Comuna Varias→Montaj Conducte ŞI Utilaje SRL
Firma a primit 76% din valoarea contractelor autorității în 2026 (7.505.863 lei din 9.875.297 lei).
Comparat cu comune din județ
Între cele 89 comune din județul Timiș, Variaș e pe locul 12 după banii cheltuiți în 2026, de 3,5 ori mediana grupului (2,9 milioane de lei), și pe locul 63 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
| Loc | Localitate | Bani cheltuiți | Indicatori |
|---|---|---|---|
| 1 | Ghiroda | 75 | |
| 2 | Moșnița Nouă | 27 | |
| 3 | Sânandrei | 16 | |
| … 10 | Nițchidorf | 7 | |
| 11 | Giulvăz | 9 | |
| 12 | Variaș | 7 | |
| 13 | Criciova | 13 | |
| 14 | Giarmata | 19 |
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2026. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Montaj Conducte ŞI Utilaje SRL CUI 33440210 | 1 | 7.505.863 lei |
| Darcris Family S.R.L. CUI 39376028 | 1 | 1.201.996 lei |
| Romar Procons S.R.L. CUI 40785697 | 1 | 263.500 lei |
| The Toppal S.R.L. CUI 45527656 | 1 | 181.818 lei |
| Power Solution Agency SRL CUI 36214730 | 1 | 133.000 lei |
| Power Software Dev S.R.L. CUI 46375360 | 1 | 117.000 lei |
| Institutul de Formare Profesionala CUI 28042634 | 2 | 90.000 lei |
| Top-As SRL CUI 14003414 | 1 | 79.352 lei |
| C & M Solutions SRL CUI 16148314 | 2 | 40.000 lei |
| Redtyb Projectcons S.R.L. CUI 33562080 | 1 | 40.000 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Comuna Varias | Montaj Conducte ŞI Utilaje SRL | 7 septembrie 2026 | 7.505.863 lei | SCNA1136765 |
| Comuna Varias | Darcris Family S.R.L. | 5 martie 2026 | 1.201.996 lei | DA39944362 |
| Comuna Varias | Romar Procons S.R.L. | 19 martie 2026 | 263.500 lei | DA40026182 |
| Comuna Varias | The Toppal S.R.L. | 11 februarie 2026 | 181.818 lei | DA39812845 |
| Comuna Varias | The Toppal S.R.L. | 15 iulie 2026 | 157.025 lei | DA40822025 |
| Scoala Gimnaziala Varias | Power Solution Agency SRL | 29 aprilie 2026 | 133.000 lei | DA40268057 |
| Scoala Gimnaziala Varias | Power Software Dev S.R.L. | 29 aprilie 2026 | 117.000 lei | DA40268027 |
| Comuna Varias | A & M Construct Montaj | 16 septembrie 2026 | 90.000 lei | DA41193096 |
| Comuna Varias | Top-As SRL | 14 mai 2026 | 79.352 lei | DA40366255 |
| Scoala Gimnaziala Varias | Institutul de Formare Profesionala | 26 mai 2026 | 45.000 lei | DA40472569 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2026, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Comuna Varias | 40 | 9.875.297 lei |
| Scoala Gimnaziala Varias | 9 | 368.709 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.