Stoenești
comună, județul Vâlcea
Bani cheltuiți în 2026
Cele 2 autorități contractante cu sediul aici au încheiat un contract prin licitații și alte proceduri, în valoare de 2,5 milioane de lei și au făcut 72 de achiziții directe, în valoare de 2,2 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 1 octombrie 2026.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
2 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (2 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată151 mii de lei
Comuna Stoenesti→Construcție Metal Luca S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 29 ianuarie 2026. Contractul din 27 iunie 2026 a venit după 149 de zile, în valoare de 151.000 lei.
Firmă nou-înființată18,2 mii de lei
Comuna Stoenesti→Sobis AP S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 23 iulie 2025. Contractul din 23 iunie 2026 a venit după 335 de zile, în valoare de 18.200 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Concentrare la un singur furnizor2,6 milioane de lei
Comuna Stoenesti→Gen Construct Trading S.R.L.
Firma a primit 56% din valoarea contractelor autorității în 2026 (2.573.093 lei din 4.601.719 lei).
Concentrare la un singur furnizor2,5 milioane de lei
Firma a primit 54% din valoarea contractelor autorității în 2026 (2.494.213 lei din 4.601.719 lei).
Comparat cu comune din județ
Între cele 78 comune din județul Vâlcea, Stoenești e pe locul 17 după banii cheltuiți în 2026, de 2,6 ori mediana grupului (1,8 milioane de lei), și pe locul 6 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2026. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Gen Construct Trading S.R.L. CUI 41043130 | 2 | 2.573.093 lei |
| Obrafcom SRL CUI 16339110 | 1 | 2.494.213 lei |
| Abi Asset SRL CUI 37385887 | 1 | 270.000 lei |
| Construcție Metal Luca S.R.L. CUI 53593642 | 1 | 151.000 lei |
| Tianova Show S.R.L. CUI 40708180 | 1 | 112.500 lei |
| Ecogreen SRL CUI 18161085 | 1 | 74.750 lei |
| Epgagri Group SRL CUI 37910587 | 1 | 67.300 lei |
| Urban Gis Planning S.R.L. CUI 38816503 | 1 | 57.500 lei |
| Via Top Energi S.R.L. CUI 50253000 | 1 | 50.000 lei |
| Trigon Teo SRL CUI 15904010 | 1 | 40.539 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Comuna Stoenesti | Gen Construct Trading S.R.L., Obrafcom SRL | 24 iunie 2026 | 2.494.213 lei | SCNA1134417 |
| Comuna Stoenesti | Vodafone Romania | 18 septembrie 2026 | 743.446 lei | DA41209309 |
| Comuna Stoenesti | Abi Asset SRL | 23 iunie 2026 | 270.000 lei | DA40679495 |
| Comuna Stoenesti | Construcție Metal Luca S.R.L. | 27 iunie 2026 | 151.000 lei | DA40710058 |
| Comuna Stoenesti | Tianova Show S.R.L. | 28 mai 2026 | 112.500 lei | DA40502317 |
| Comuna Stoenesti | Gen Construct Trading S.R.L. | 11 mai 2026 | 78.880 lei | DA40354047 |
| Comuna Stoenesti | Ecogreen SRL | 7 aprilie 2026 | 74.750 lei | DA40147835 |
| Comuna Stoenesti | Epgagri Group SRL | 6 mai 2026 | 67.300 lei | DA40312918 |
| Comuna Stoenesti | Urban Gis Planning S.R.L. | 29 iunie 2026 | 57.500 lei | DA40708337 |
| Comuna Stoenesti | Via Top Energi S.R.L. | 22 mai 2026 | 50.000 lei | DA40455575 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2026, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Comuna Stoenesti | 46 | 4.601.719 lei |
| Scoala Gimnaziala Stoenesti | 27 | 66.517 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.