Moinești
municipiu, județul Bacău
Bani cheltuiți în 2023
Cele 13 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 64 de contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 30,7 milioane de lei și au făcut 2.055 de achiziții directe, în valoare de 12,8 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 27 decembrie 2023.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
3 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (2 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată120 mii de lei
Spitalul Clinic Municipal de Urgenta Moinesti→Samo Expert Proiect
Firma a fost înmatriculată pe 6 ianuarie 2023. Primul contract a venit după 46 de zile. În total, 2 contracte în primul an de la înființare, în valoare de 120.000 lei.
Firmă nou-înființată74,8 mii de lei
Municipiul Moinesti→Zidart Group S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 20 septembrie 2023. Contractul din 17 octombrie 2023 a venit după 27 de zile, în valoare de 74.800 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Valoare mult peste contracte similare11 milioane de lei
Municipiul Moinesti→Soma S.R.L.
Valoarea contractului (11.001.515 lei) este de 37 ori mediana celor 164 de contracte similare (CPV 90900, mediana 298.196 lei).
Valoare mult peste contracte similare4,9 milioane de lei
Municipiul Moinesti→Soma S.R.L.
Valoarea contractului (4.854.682 lei) este de 16 ori mediana celor 164 de contracte similare (CPV 90900, mediana 298.196 lei).
Comparat cu municipii din județ
Între cele 3 municipii din județul Bacău, Moinești e pe locul 3 după banii cheltuiți în 2023, de 0,3 ori mediana grupului (137,2 milioane de lei), și pe locul 3 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2023. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Soma S.R.L. CUI 946778 | 2 | 15.856.197 lei |
| Cadanis Consulting S.R.L. CUI 40537438 | 2 | 4.015.528 lei |
| Segina Company SRL CUI 32633884 | 2 | 3.474.227 lei |
| Cadvyll Const SRL CUI 17559415 | 2 | 3.474.227 lei |
| Pallemn Grumăzeşti SRL CUI 36351347 | 3 | 2.996.898 lei |
| Savmac SRL CUI 15219450 | 2 | 2.819.112 lei |
| Rompetrol Downstream SRL CUI 12751583 | 2 | 1.147.426 lei |
| Flavor Management SRL CUI 36314187 | 1 | 1.032.000 lei |
| Karincom SRL CUI 5444225 | 81 | 553.252 lei |
| Grup Construct Design S.R.L. CUI 39786265 | 3 | 497.198 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Municipiul Moinesti | Soma S.R.L. | 11 septembrie 2023 | 11.001.515 lei | PCA1002389 |
| Municipiul Moinesti | Soma S.R.L. | 11 septembrie 2023 | 4.854.682 lei | PCA1002389 |
| Municipiul Moinesti | Cadanis Consulting S.R.L. | 7 august 2023 | 2.277.452 lei | SCNA1090335 |
| Municipiul Moinesti | Cadvyll Const SRL, Segina Company SRL | 7 august 2023 | 1.786.961 lei | SCNA1090335 |
| Municipiul Moinesti | Cadanis Consulting S.R.L. | 7 august 2023 | 1.738.076 lei | SCNA1090335 |
| Municipiul Moinesti | Cadvyll Const SRL, Segina Company SRL | 7 august 2023 | 1.687.266 lei | SCNA1090335 |
| Municipiul Moinesti | Pallemn Grumăzeşti SRL, Savmac SRL | 10 iulie 2023 | 1.486.132 lei | SCNA1088952 |
| Municipiul Moinesti | Pallemn Grumăzeşti SRL, Savmac SRL | 10 iulie 2023 | 1.332.980 lei | SCNA1088952 |
| Municipiul Moinesti | Flavor Management SRL | 12 iunie 2023 | 1.032.000 lei | SCNA1087687 |
| Municipiul Moinesti | Rompetrol Downstream SRL | 9 martie 2023 | 688.254 lei | SCNA1083875 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2023, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Municipiul Moinesti | 665 | 32.468.152 lei |
| Spitalul Clinic Municipal de Urgenta Moinesti | 528 | 8.093.316 lei |
| Directia de Asistenta Sociala Moinesti | 109 | 581.753 lei |
| Scoala Gimnaziala Stefan Luchian Moinesti | 287 | 492.812 lei |
| Scoala Gimnaziala ”alexandru Sever” Moinesti | 44 | 388.730 lei |
| Cresa ,, Primii Pasi" Moinesti | 66 | 336.992 lei |
| Scoala Gimnaziala George Enescu Moinesti | 72 | 322.742 lei |
| Colegiul Tehnic Gr. Cobalcescu | 51 | 299.456 lei |
| Clubul Sportiv Municipal Moinesti | 67 | 240.819 lei |
| Liceul Teoretic Spiru Haret Moinesti | 179 | 203.994 lei |
| Serviciul de Iluminat Public | 31 | 86.635 lei |
| Scoala Gimnaziala "Tristan Tzara" | 19 | 29.838 lei |
| Asociatia "Grupul de Actiune Locala- Angajament Social"GAL- AS" Moinesti"-AFJ | 1 | 285 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.