Rupea
oraș, județul Brașov
Bani cheltuiți în 2023
Cele 8 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 43 de contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 87,1 milioane de lei și au făcut 1.395 de achiziții directe, în valoare de 6,3 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 28 decembrie 2023.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
2 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (un firmă). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată110 mii de lei
Firma a fost înmatriculată pe 24 martie 2023. Primul contract a venit după 132 de zile. În total, 2 contracte în primul an de la înființare, în valoare de 110.000 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Firme cu administrator comun4 firme
Orasul Rupea→Klever System SRL, Conceptyx Energy S.R.L., Transilvania Medical SRL, Transilvania Company SRL
Aceste 4 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2023 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Firme cu administrator comun2 firme
Liceul ST.O.IOSIF Rupea→Transilvania Medical SRL, Transilvania Company SRL
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2023 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Firme cu administrator comun2 firme
Gradinita cu Program Normal Rupea→Transilvania Medical SRL, Transilvania Company SRL
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2023 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Firme cu administrator comun2 firme
Scoala Gimnaziala Rupea→Transilvania Medical SRL, Transilvania Company SRL
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2023 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Firme cu administrator comun6 firme
Spital Orasenesc Rupea→Tody Laboratories Med S.R.L., Tody Laboratories INT. SRL, Fildas Trading SRL, Catena Hygeia SRL, Final Management Solution SRL, Interplus Distribution S.R.L.
Aceste 6 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2023 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Concentrare la un singur furnizor79,1 milioane de lei
Regia Publica Locala a Padurilor Stejarul R.A.→Nedad Explo SRL
Firma a primit 97% din valoarea contractelor autorității în 2023 (79.092.737 lei din 81.304.556 lei).
Valoare mult peste contracte similare49,8 milioane de lei
Regia Publica Locala a Padurilor Stejarul R.A.→Nedad Explo SRL
Valoarea contractului (49.842.800 lei) este de 806 ori mediana celor 7.149 de contracte similare (CPV 77211, mediana 61.857 lei).
Valoare mult peste contracte similare29 milioane de lei
Regia Publica Locala a Padurilor Stejarul R.A.→Nedad Explo SRL
Valoarea contractului (29.047.720 lei) este de 470 ori mediana celor 7.149 de contracte similare (CPV 77211, mediana 61.857 lei).
Comparat cu orașe din județ
Între cele 6 orașe din județul Brașov, Rupea e pe locul 1 după banii cheltuiți în 2023, de 4 ori mediana grupului (23,6 milioane de lei), și pe locul 3 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2023. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Nedad Explo SRL CUI 35744399 | 11 | 79.092.737 lei |
| Prima Construct SRL CUI 14530430 | 1 | 3.946.889 lei |
| PPC Energie Muntenia S.A. CUI 24387371 | 1 | 2.200.083 lei |
| Cad Synergy Invest S.R.L. CUI 40267725 | 4 | 1.028.580 lei |
| Alfavar Holding SRL CUI 34763589 | 16 | 428.000 lei |
| Silva Top BNT S.R.L. CUI 46849862 | 12 | 354.905 lei |
| Ifncons Media SRL CUI 16016984 | 4 | 350.000 lei |
| Neroli General Solutions SRL CUI 30644828 | 2 | 309.000 lei |
| Ccgt SRL CUI 37710384 | 5 | 242.000 lei |
| D.H.B. Senior Expert SRL CUI 26274590 | 5 | 241.134 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Regia Publica Locala a Padurilor Stejarul R.A. | Nedad Explo SRL | 29 noiembrie 2023 | 49.842.800 lei | CAN1116725 |
| Regia Publica Locala a Padurilor Stejarul R.A. | Nedad Explo SRL | 29 noiembrie 2023 | 29.047.720 lei | CAN1116725 |
| Orasul Rupea | Prima Construct SRL | 9 martie 2023 | 3.946.889 lei | SCNA1083959 |
| Orasul Rupea | PPC Energie Muntenia S.A. | 11 septembrie 2023 | 2.200.083 lei | SCNA1092682 |
| Regia Publica Locala a Padurilor Stejarul R.A. | Cad Synergy Invest S.R.L. | 4 aprilie 2023 | 416.607 lei | CAN1100878 |
| Regia Publica Locala a Padurilor Stejarul R.A. | Cad Synergy Invest S.R.L. | 4 aprilie 2023 | 354.520 lei | CAN1100878 |
| Orasul Rupea | Neroli General Solutions SRL | 4 martie 2023 | 249.000 lei | DA32713849 |
| Orasul Rupea | Klever System SRL | 28 august 2023 | 240.000 lei | DA33878586 |
| Orasul Rupea | Ifncons Media SRL | 27 octombrie 2023 | 200.000 lei | DA34363689 |
| Orasul Rupea | G.R.P. International SRL | 4 martie 2023 | 187.680 lei | DA32704702 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2023, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Regia Publica Locala a Padurilor Stejarul R.A. | 54 | 81.304.556 lei |
| Orasul Rupea | 123 | 9.760.118 lei |
| Spital Orasenesc Rupea | 1.107 | 1.348.864 lei |
| Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Eco Zona Rupea | 20 | 453.200 lei |
| Scoala Gimnaziala Rupea | 71 | 420.934 lei |
| Liceul ST.O.IOSIF Rupea | 41 | 65.358 lei |
| Gradinita cu Program Normal Rupea | 16 | 29.403 lei |
| Asociatia Transilvana Brasov Nord | 6 | 9.062 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.