Săcele
municipiu, județul Brașov
Bani cheltuiți în 2024
Cele 14 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 76 de contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 60,8 milioane de lei și au făcut 2.293 de achiziții directe, în valoare de 25,4 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 28 decembrie 2024.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
4 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (2 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată78,9 mii de lei
Municipiul Sacele→Green Topdesign S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 24 iulie 2023. Primul contract a venit după 224 de zile. În total, 3 contracte în primul an de la înființare, în valoare de 78.900 lei.
Firmă nou-înființată34,2 mii de lei
Regia Publica Locala a Padurilor Sacele RA.→Ceselectro S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 5 februarie 2024. Contractul din 18 aprilie 2024 a venit după 73 de zile, în valoare de 34.225 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Firme cu administrator comun2 firme
Scoala Gimnaziala nr.5 Sacele→Wartung Tratamente Speciale SRL, Approved Europe S.R.L.
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2024 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Concentrare la un singur furnizor16,2 milioane de lei
Spitalul Municipal Sacele→Bracoma Sport SRL
Firma a primit 67% din valoarea contractelor autorității în 2024 (16.180.359 lei din 24.224.137 lei).
Comparat cu municipii din județ
Între cele 4 municipii din județul Brașov, Săcele e pe locul 2 după banii cheltuiți în 2024, de 1,1 ori mediana grupului (79,8 milioane de lei), și pe locul 3 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2024. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Bracoma Sport SRL CUI 22440428 | 2 | 16.180.359 lei |
| Proiect-Construct Regiunea Transilvania SRL CUI 23719545 | 15 | 9.606.946 lei |
| Fincodrum SA CUI 24796449 | 15 | 9.606.946 lei |
| Flash Lighting Services SA CUI 13845929 | 10 | 8.066.628 lei |
| R.S. Activ SRL CUI 17296459 | 13 | 5.766.329 lei |
| Dru-Po SRL CUI 9056854 | 13 | 5.766.329 lei |
| S.O.S. September Inovation S.R.L. CUI 40643846 | 9 | 5.594.718 lei |
| C & a Phoenix Art SRL CUI 30195559 | 1 | 2.279.287 lei |
| Wi-Novation SRL CUI 18967218 | 1 | 2.236.000 lei |
| AG Serv Construct SRL CUI 7520051 | 6 | 2.100.722 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Spitalul Municipal Sacele | Bracoma Sport SRL | 16 mai 2024 | 8.148.098 lei | SCNA1104065 |
| Spitalul Municipal Sacele | Bracoma Sport SRL | 16 mai 2024 | 8.032.261 lei | SCNA1104065 |
| Municipiul Sacele | Flash Lighting Services SA | 15 mai 2024 | 3.851.977 lei | SCNA1044638 |
| Municipiul Sacele | S.O.S. September Inovation S.R.L. | 3 iunie 2024 | 3.056.608 lei | SCNA1105015 |
| Municipiul Sacele | Flash Lighting Services SA | 3 septembrie 2024 | 2.693.775 lei | SCNA1044638 |
| Municipiul Sacele | Dru-Po SRL, R.S. Activ SRL | 9 aprilie 2024 | 2.342.570 lei | SCNA1085021 |
| Municipiul Sacele | C & a Phoenix Art SRL | 30 aprilie 2024 | 2.279.287 lei | CAN1124998 |
| Municipiul Sacele | Wi-Novation SRL | 30 aprilie 2024 | 2.236.000 lei | CAN1124998 |
| Municipiul Sacele | Fincodrum SA, Proiect-Construct Regiunea Transilvania SRL | 9 aprilie 2024 | 2.073.400 lei | SCNA1085021 |
| Municipiul Sacele | Fincodrum SA, Proiect-Construct Regiunea Transilvania SRL | 29 mai 2024 | 1.613.551 lei | SCNA1085021 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2024, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Municipiul Sacele | 396 | 46.787.289 lei |
| Spitalul Municipal Sacele | 905 | 24.224.137 lei |
| Regia Publica Locala a Padurilor Sacele RA. | 112 | 9.330.057 lei |
| Liceul Teoretic George Moroianu | 133 | 1.689.601 lei |
| Liceul Tehnologic Victor Jinga | 111 | 933.945 lei |
| Scoala Gimnaziala nr.4 Fratii Popeea Sacele | 74 | 842.942 lei |
| Scoala Gimnaziala nr.5 Sacele | 116 | 521.592 lei |
| Gradinita cu Program Prelungit nr.5 Sacele | 172 | 501.836 lei |
| Scoala Gimnaziala nr.1 Sacele | 158 | 329.217 lei |
| Asociația Grupul de Acțiune Locală Gârcini | 23 | 315.303 lei |
| Gradinita cu program normal nr.4 Sacele | 44 | 268.252 lei |
| Liceul Teoretic Zajzoni Rab Istvan | 62 | 265.373 lei |
| Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva Bradet Sacele | 56 | 202.044 lei |
| Club Sportiv Municipal Săcele | 7 | 31.114 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.