Feldioara
comună, județul Brașov
Bani cheltuiți în 2026
Cele 4 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 26 de contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 36,5 milioane de lei și au făcut 240 de achiziții directe, în valoare de 3 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 30 septembrie 2026.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
2 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (2 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată80 mii de lei
Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara)→Imap Media S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 12 ianuarie 2026. Contractul din 1 iulie 2026 a venit după 170 de zile, în valoare de 80.000 lei.
Firmă nou-înființată16,8 mii de lei
Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara)→Sobis AP S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 23 iulie 2025. Contractul din 15 ianuarie 2026 a venit după 176 de zile, în valoare de 16.800 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Firme cu administrator comun2 firme
Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara)→C.N.G. Noris Consult SRL, Mirearent Cons S.R.L.
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2026 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Concentrare la un singur furnizor22,3 milioane de lei
Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara)→Har & H SRL
Firma a primit 85% din valoarea contractelor autorității în 2026 (22.309.571 lei din 26.254.187 lei).
Concentrare la un singur furnizor22,3 milioane de lei
Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara)→Romfit Grup SRL
Firma a primit 85% din valoarea contractelor autorității în 2026 (22.309.571 lei din 26.254.187 lei).
Comparat cu comune din județ
Între cele 48 comune din județul Brașov, Feldioara e pe locul 1 după banii cheltuiți în 2026, de 12 ori mediana grupului (3,3 milioane de lei), și pe locul 3 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2026. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Har & H SRL CUI 17531058 | 1 | 22.309.571 lei |
| Romfit Grup SRL CUI 33445218 | 1 | 22.309.571 lei |
| MPS Energy S.R.L. CUI 51100268 | 1 | 3.946.771 lei |
| Baltur Sib SRL CUI 10565398 | 1 | 3.179.015 lei |
| TPF Inginerie S.R.L. CUI 26985401 | 1 | 2.272.161 lei |
| Dalmaco Prod Impex SRL CUI 6621589 | 1 | 1.047.153 lei |
| Rap Steel Production S.R.L. CUI 45475328 | 1 | 1.000.000 lei |
| Siebenburgisches Nugat SRL CUI 4150043 | 1 | 388.605 lei |
| Analytik-Jena-Romania SRL CUI 11795620 | 1 | 376.000 lei |
| Romart Consulting 2008 S.R.L. CUI 23723295 | 1 | 367.060 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara) | Har & H SRL, Romfit Grup SRL | 6 mai 2026 | 22.309.571 lei | SCNA1132782 |
| Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu - Feldioara S.R.L. | MPS Energy S.R.L. | 3 iulie 2026 | 3.946.771 lei | CAN1170823 |
| Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu - Feldioara S.R.L. | Baltur Sib SRL | 7 aprilie 2026 | 3.179.015 lei | SCNA1132030 |
| Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara) | TPF Inginerie S.R.L. | 29 aprilie 2026 | 2.272.161 lei | CAN1167665 |
| Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu - Feldioara S.R.L. | Dalmaco Prod Impex SRL | 13 mai 2026 | 1.047.153 lei | CAN1167727 |
| Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu - Feldioara S.R.L. | Rap Steel Production S.R.L. | 24 iunie 2026 | 1.000.000 lei | CAN1170203 |
| Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu - Feldioara S.R.L. | Siebenburgisches Nugat SRL | 3 iulie 2026 | 388.605 lei | SCNA1134659 |
| Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu - Feldioara S.R.L. | Analytik-Jena-Romania SRL | 25 august 2026 | 376.000 lei | CAN1173351 |
| Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara) | Romart Consulting 2008 S.R.L. | 3 iulie 2026 | 367.060 lei | SCNA1135007 |
| Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara) | Flash Lighting Services SA | 13 februarie 2026 | 293.921 lei | DA39824869 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2026, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Comuna Feldioara (Primaria Comunei Feldioara) | 65 | 26.254.187 lei |
| Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu - Feldioara S.R.L. | 80 | 11.864.170 lei |
| Liceul Petru Rares | 120 | 1.314.680 lei |
| Asociatia Tinutul Bârsei | 1 | 89.889 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.