Merei
comună, județul Buzău
Bani cheltuiți în 2024
Cele 3 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 5 contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 69,3 milioane de lei și au făcut 433 de achiziții directe, în valoare de 4 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 31 decembrie 2024.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
3 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (2 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată56,3 mii de lei
Scoala Gimnaziala Merei→Bavas Nettoyage S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 30 ianuarie 2024. Primul contract a venit după 192 de zile. În total, 2 contracte în primul an de la înființare, în valoare de 56.259 lei.
Firmă nou-înființată13 mii de lei
Comuna Merei→Expo Travel Marie-Lou S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 12 aprilie 2024. Contractul din 4 septembrie 2024 a venit după 145 de zile, în valoare de 12.965 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Firme cu administrator comun2 firme
Comuna Merei→Energo Est Top SRL, Romtel Impex SRL
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2024 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Concentrare la un singur furnizor64,7 milioane de lei
Comuna Merei→Mega Edil AG S.R.L.
Firma a primit 92% din valoarea contractelor autorității în 2024 (64.704.247 lei din 70.539.193 lei).
Concentrare la un singur furnizor64,2 milioane de lei
Comuna Merei→Antoprest Activ SRL
Firma a primit 91% din valoarea contractelor autorității în 2024 (64.173.925 lei din 70.539.193 lei).
Concentrare la un singur furnizor64,2 milioane de lei
Comuna Merei→I R I G C Intreprinderea de Reparatii si Instalatii Gaze si Constructii Impex SRL
Firma a primit 91% din valoarea contractelor autorității în 2024 (64.173.925 lei din 70.539.193 lei).
Concentrare la un singur furnizor1,9 milioane de lei
ASOCIATIA DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARA ”SARATA MONTEORU” Buzau→DNS Euroluc Construct S.R.L.
Firma a primit 84% din valoarea contractelor autorității în 2024 (1.868.001 lei din 2.220.211 lei).
Valoare mult peste contracte similare64,2 milioane de lei
Comuna Merei→Antoprest Activ SRL
Valoarea contractului (64.173.925 lei) este de 10 ori mediana celor 1.481 de contracte similare (CPV 45231, mediana 6.195.334 lei).
Comparat cu comune din județ
Între cele 82 comune din județul Buzău, Merei e pe locul 2 după banii cheltuiți în 2024, de 19,3 ori mediana grupului (3,8 milioane de lei), și pe locul 19 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
| Loc | Localitate | Bani cheltuiți | Indicatori |
|---|---|---|---|
| 1 | Smeeni | 37 | |
| 2 | Merei | 15 | |
| 3 | Poșta Câlnău | 22 | |
| 4 | Săpoca | 53 |
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2024. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Mega Edil AG S.R.L. CUI 16815019 | 5 | 64.704.247 lei |
| I R I G C Intreprinderea de Reparatii si Instalatii Gaze si Constructii Impex SRL CUI 5039729 | 1 | 64.173.925 lei |
| Antoprest Activ SRL CUI 16924601 | 1 | 64.173.925 lei |
| Art Elmival SRL CUI 26396562 | 1 | 2.303.433 lei |
| DNS Euroluc Construct S.R.L. CUI 39202382 | 1 | 1.868.001 lei |
| Elsaco Solutions SRL CUI 14364265 | 1 | 572.158 lei |
| Energo Est Top SRL CUI 22513171 | 5 | 443.943 lei |
| Titan Traco SA CUI 341040 | 1 | 407.410 lei |
| Andronic Iuliana-Margareta-Claudia Persoană Fizică Autorizată CUI 28949499 | 1 | 270.000 lei |
| Criva Favorite Truck SRL CUI 31124785 | 3 | 207.000 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Comuna Merei | Antoprest Activ SRL, I R I G C Intreprinderea de Reparatii si Instalatii Gaze si Constructii Impex SRL, Mega Edil AG S.R.L. | 15 ianuarie 2024 | 64.173.925 lei | CAN1119409 |
| Comuna Merei | Art Elmival SRL | 3 ianuarie 2024 | 2.303.433 lei | SCNA1097054 |
| ASOCIATIA DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARA ”SARATA MONTEORU” Buzau | DNS Euroluc Construct S.R.L. | 7 februarie 2024 | 1.868.001 lei | SCNA1099555 |
| Comuna Merei | Elsaco Solutions SRL | 6 noiembrie 2024 | 572.158 lei | CAN1137499 |
| Comuna Merei | Mega Edil AG S.R.L. | 14 mai 2024 | 488.012 lei | DA35699841 |
| Comuna Merei | Titan Traco SA | 8 noiembrie 2024 | 407.410 lei | CAN1137498 |
| Comuna Merei | Energo Est Top SRL | 11 martie 2024 | 351.283 lei | DA35189425 |
| Comuna Merei | Andronic Iuliana-Margareta-Claudia Persoană Fizică Autorizată | 15 octombrie 2024 | 270.000 lei | DA36709093 |
| Comuna Merei | Best Media House SRL | 10 septembrie 2024 | 204.524 lei | DA36472898 |
| Comuna Merei | Criva Favorite Truck SRL | 19 februarie 2024 | 200.000 lei | DA35064622 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2024, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Comuna Merei | 240 | 70.539.193 lei |
| ASOCIATIA DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARA ”SARATA MONTEORU” Buzau | 25 | 2.220.211 lei |
| Scoala Gimnaziala Merei | 173 | 586.644 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.