Padeș
comună, județul Gorj
Bani cheltuiți în 2024
Cele 2 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 3 contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 11,6 milioane de lei și au făcut 146 de achiziții directe, în valoare de 4,1 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 31 decembrie 2024.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
Un contract a fost atribuit unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (un firmă). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată84 mii de lei
Firma a fost înmatriculată pe 9 octombrie 2024. Contractul din 31 decembrie 2024 a venit după 83 de zile, în valoare de 84.000 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Firme cu administrator comun2 firme
Comuna Pades→Atomizor Roderat SRL, Radio Panduru SRL
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2024 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Concentrare la un singur furnizor11,6 milioane de lei
Firma a primit 74% din valoarea contractelor autorității în 2024 (11.555.858 lei din 15.686.077 lei).
Concentrare la un singur furnizor11,4 milioane de lei
Firma a primit 72% din valoarea contractelor autorității în 2024 (11.360.858 lei din 15.686.077 lei).
Comparat cu comune din județ
Între cele 61 comune din județul Gorj, Padeș e pe locul 16 după banii cheltuiți în 2024, de 1,7 ori mediana grupului (9,3 milioane de lei), și pe locul 1 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
| Loc | Localitate | Bani cheltuiți | Indicatori |
|---|---|---|---|
| 1 | Berlești | 7 | |
| 2 | Mătăsari | 5 | |
| 3 | Runcu | 18 | |
| … 14 | Vladimir | 6 | |
| 15 | Roșia de Amaradia | 19 | |
| 16 | Padeș | 19 | |
| 17 | Bumbești-Pițic | 3 | |
| 18 | Crușeț | 10 |
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2024. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Smith&klein SRL CUI 32223671 | 5 | 11.555.858 lei |
| Rescomt SRL CUI 27138111 | 1 | 11.360.858 lei |
| Energoconstrucţia Paroşeni S.A. CUI 29243792 | 1 | 885.000 lei |
| Elbi Energy Projects S.R.L. CUI 41166842 | 1 | 771.200 lei |
| KSK Logistic Construct SRL CUI 37644876 | 1 | 637.506 lei |
| Nurvil SRL CUI 8517267 | 1 | 229.200 lei |
| Seltis Solutions SRL CUI 30332370 | 1 | 202.063 lei |
| General Survey Corporation SRL CUI 29813508 | 1 | 130.000 lei |
| Ionelacom SRL CUI 19754730 | 13 | 113.010 lei |
| Iutko S.R.L. CUI 5261490 | 7 | 102.990 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Comuna Pades | Rescomt SRL, Smith&klein SRL | 8 mai 2024 | 11.360.858 lei | SCNA1104209 |
| Comuna Pades | Energoconstrucţia Paroşeni S.A. | 12 aprilie 2024 | 885.000 lei | DA35487143 |
| Comuna Pades | Elbi Energy Projects S.R.L. | 17 septembrie 2024 | 771.200 lei | DA36516581 |
| Comuna Pades | KSK Logistic Construct SRL | 11 martie 2024 | 637.506 lei | DA35216966 |
| Comuna Pades | Nurvil SRL | 14 februarie 2024 | 229.200 lei | SCNA1099375 |
| Comuna Pades | Seltis Solutions SRL | 25 septembrie 2024 | 202.063 lei | DA36578140 |
| Comuna Pades | General Survey Corporation SRL | 27 iunie 2024 | 130.000 lei | DA36027577 |
| Comuna Pades | Smith&klein SRL | 31 august 2024 | 125.000 lei | DA36403214 |
| Comuna Pades | Ivatrand SRL | 1 martie 2024 | 100.000 lei | DA35140814 |
| Comuna Pades | Praxica S.R.L. | 31 decembrie 2024 | 84.000 lei | DA37256686 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2024, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Comuna Pades | 133 | 15.686.077 lei |
| Scoala Gimnaziala Pades | 16 | 91.303 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.