Constructii Erbasu SA
CUI 430008, SA, Bucureşti Sectorul 1, județul Bucureşti
- Câștigat în 2024
- 7,2 miliarde de lei87 de contracte
- Achiziții directe
- 1,8 milioane de lei7 achiziții
- Clienți publici
- 21
- Înmatriculată
- 199129 aprilie 1991
Din Registrul Comerțului
Înmatriculată pe 29 aprilie 1991, cu numărul J1991002205407. Stare: funcțiune. Datele sunt din setul deschis ONRC, ediția din 19 octombrie 2026.
Contracte publice în 2024
A câștigat 87 de contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 7,2 miliarde de lei. A primit 7 achiziții directe, în valoare de 1,8 milioane de lei. Clienții ei sunt 21 de autorități contractante. Primul contract din 2024e din 15 ianuarie 2024, ultimul din 31 decembrie 2024.
La contractele câștigate în asociere, valoarea e cea întreagă a contractului.
Indicatori de risc
24 de indicatori. Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firme cu administrator comun2 firme
Spital Orasenesc Pucioasa→Constructii Erbasu SA, Erbacom SRL
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2024 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Firme cu administrator comun3 firme
Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti)→Constructii Erbasu SA, Erbasu Total Construct SA, Erbasu Edil Construct SA
Aceste 3 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2024 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Firme cu administrator comun2 firme
Ministerul Apararii - Unitatea Militara 02523→Constructii Erbasu SA, Erbasu Total Construct SA
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2024 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Firme cu administrator comun2 firme
AQUATIM S.A. Timisoara→Constructii Erbasu SA, Erbasu Edil Construct SA
Aceste 2 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2024 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Valoare mult peste contracte similare379,1 milioane de lei
Compania Nationala de Investitii SA→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (379.052.565 lei) este de 88 ori mediana celor 499 de contracte similare (CPV 45212, mediana 4.324.536 lei).
Valoare mult peste contracte similare292,8 milioane de lei
Municipiul Bucuresti→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (292.831.934 lei) este de 84 ori mediana celor 293 de contracte similare (CPV 45234, mediana 3.495.450 lei).
Arată încă 17 indicatori
Valoare mult peste contracte similare289,6 milioane de lei
Compania Nationala de Investitii SA→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (289.629.602 lei) este de 67 ori mediana celor 499 de contracte similare (CPV 45212, mediana 4.324.536 lei).
Valoare mult peste contracte similare288,2 milioane de lei
Compania Nationala de Investitii SA→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (288.245.964 lei) este de 67 ori mediana celor 499 de contracte similare (CPV 45212, mediana 4.324.536 lei).
Valoare mult peste contracte similare288 milioane de lei
Compania Nationala de Investitii SA→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (287.972.277 lei) este de 67 ori mediana celor 499 de contracte similare (CPV 45212, mediana 4.324.536 lei).
Valoare mult peste contracte similare149,9 milioane de lei
Compania Nationala de Investitii SA→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (149.872.672 lei) este de 24 ori mediana celor 2.163 de contracte similare (CPV 45200, mediana 6.350.374 lei).
Valoare mult peste contracte similare102,8 milioane de lei
Judetul Bihor→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (102.759.771 lei) este de 24 ori mediana celor 499 de contracte similare (CPV 45212, mediana 4.324.536 lei).
Valoare mult peste contracte similare98 milioane de lei
Compania Nationala de Investitii SA→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (97.981.431 lei) este de 15 ori mediana celor 2.163 de contracte similare (CPV 45200, mediana 6.350.374 lei).
Valoare mult peste contracte similare66 milioane de lei
Judetul Maramures (Consiliul Judetean Maramures)→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (65.973.344 lei) este de 23 ori mediana celor 448 de contracte similare (CPV 45221, mediana 2.868.153 lei).
Valoare mult peste contracte similare56 milioane de lei
Judetul Maramures (Consiliul Judetean Maramures)→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (56.014.102 lei) este de 20 ori mediana celor 448 de contracte similare (CPV 45221, mediana 2.868.153 lei).
Valoare mult peste contracte similare50 milioane de lei
Judetul Maramures (Consiliul Judetean Maramures)→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (50.014.189 lei) este de 17 ori mediana celor 448 de contracte similare (CPV 45221, mediana 2.868.153 lei).
Valoare mult peste contracte similare45,3 milioane de lei
Consiliul Judetean Calarasi→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (45.290.188 lei) este de 30 ori mediana celor 3.419 contracte similare (CPV 45453, mediana 1.491.690 lei).
Valoare mult peste contracte similare43,3 milioane de lei
Consiliul Judetean Calarasi→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (43.342.891 lei) este de 29 ori mediana celor 3.419 contracte similare (CPV 45453, mediana 1.491.690 lei).
Valoare mult peste contracte similare43,1 milioane de lei
Consiliul Judetean Calarasi→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (43.130.906 lei) este de 29 ori mediana celor 3.419 contracte similare (CPV 45453, mediana 1.491.690 lei).
Valoare mult peste contracte similare42,7 milioane de lei
Consiliul Judetean Calarasi→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (42.684.954 lei) este de 29 ori mediana celor 3.419 contracte similare (CPV 45453, mediana 1.491.690 lei).
Un singur ofertant6,4 milioane de lei
Direcția Generală de Protecție Internă→Constructii Erbasu SA
La licitație deschisă pentru acest contract (6.378.392 lei) s-a depus o singură ofertă, conform notificării de atribuire 201198-2025 din Jurnalul Oficial al UE (TED).
Concentrare la un singur furnizor8,6 milioane de lei
Academia Nationala de Muzica "Gheorghe Dima"→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 75% din valoarea contractelor autorității în 2024 (8.551.625 lei din 11.397.623 lei).
Concentrare la un singur furnizor174,4 milioane de lei
Consiliul Judetean Calarasi→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 67% din valoarea contractelor autorității în 2024 (174.448.939 lei din 258.617.862 lei).
Concentrare la un singur furnizor371,5 milioane de lei
Judetul Bistrita-Nasaud→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 53% din valoarea contractelor autorității în 2024 (371.534.209 lei din 699.564.055 lei).
Harta conexiunilor
Autoritățile de la care firma a câștigat contracte și 3 firme care au un administrator comun cu ea, conform Registrului Comerțului. O legătură nu înseamnă o neregulă. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Autoritățile de la care a câștigat
Partea din total arată cât din valoarea contractelor firmei vine de la fiecare autoritate.
| Autoritate | Contracte | Valoare | Partea din total |
|---|---|---|---|
| Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti) | 52 | 3.490.629.769 lei | |
| Compania Nationala de Investitii SA | 12 | 1.672.278.011 lei | |
| Municipiul Oradea | 2 | 781.740.894 lei | |
| Judetul Bistrita-Nasaud | 3 | 371.534.209 lei | |
| Municipiul Bucuresti | 1 | 292.831.934 lei | |
| Consiliul Judetean Calarasi | 4 | 174.448.939 lei | |
| Judetul Maramures (Consiliul Judetean Maramures) | 3 | 172.001.635 lei | |
| Judetul Bihor | 1 | 102.759.771 lei | |
| S.C. Apa-Canal Ilfov S.A. | 1 | 74.447.867 lei | |
| AQUATIM S.A. Timisoara | 1 | 54.818.103 lei | |
| Sector 3 al Municipiului Bucuresti | 1 | 23.400.545 lei | |
| Academia Nationala de Muzica "Gheorghe Dima" | 1 | 8.551.625 lei | |
| Direcția Generală de Protecție Internă | 1 | 6.378.392 lei | |
| Administratia Domeniului Public si Dezvoltare Urbana Sector 6 | 1 | 5.769.240 lei | |
| Ministerul Apararii - Unitatea Militara 02523 | 2 | 4.657.410 lei | |
| Sector 1 (Sectorul 1 al municipiului Bucuresti) | 1 | 1.708.771 lei | |
| Comuna Santandrei (Primaria) | 1 | 885.348 lei | |
| Muzeul Tarii Crisurilor | 1 | 375.000 lei | |
| Spitalul Judetean de Urgenta Slobozia | 2 | 308.886 lei | |
| Spital Orasenesc Pucioasa | 2 | 182.725 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Obiect | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti) | Licitatie deschisa | 15 ianuarie 2024 | 867.756.446 lei | CAN1120208 |
| Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti) | Licitatie deschisa | 15 ianuarie 2024 | 860.256.446 lei | CAN1120208 |
| Municipiul Oradea | Licitatie deschisa | 8 martie 2024 | 418.108.622 lei | CAN1123494 |
| Compania Nationala de Investitii SA | Licitatie deschisa | 30 septembrie 2024 | 379.052.565 lei | CAN1134385 |
| Municipiul Oradea | Licitatie deschisa | 8 martie 2024 | 363.632.272 lei | CAN1123494 |
| Municipiul Bucuresti | Licitatie deschisa | 3 iunie 2024 | 292.831.934 lei | CAN1114619 |
| Compania Nationala de Investitii SA | Licitatie deschisa | 30 septembrie 2024 | 289.629.602 lei | CAN1134295 |
| Compania Nationala de Investitii SA | Licitatie deschisa | 30 septembrie 2024 | 288.245.964 lei | CAN1134295 |
| Compania Nationala de Investitii SA | Licitatie deschisa | 30 septembrie 2024 | 287.972.277 lei | CAN1134295 |
| Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti) | Licitatie deschisa | 4 iulie 2024 | 188.800.913 lei | CAN1102927 |
| Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti) | Licitatie deschisa | 4 iulie 2024 | 176.411.184 lei | CAN1102927 |
| Compania Nationala de Investitii SA | Licitatie deschisa | 17 decembrie 2024 | 149.872.672 lei | CAN1139117 |
| Judetul Bistrita-Nasaud | Licitatie deschisa | 14 martie 2024 | 136.538.038 lei | CAN1124210 |
| Judetul Bistrita-Nasaud | Licitatie deschisa | 14 martie 2024 | 121.680.740 lei | CAN1124210 |
| Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti) | Licitatie deschisa | 4 iulie 2024 | 117.287.747 lei | CAN1102927 |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.