Constructii Erbasu SA
CUI 430008, SA, Bucureşti Sectorul 1, județul Bucureşti
- Câștigat în 2025
- 8,6 miliarde de lei41 de contracte
- Achiziții directe
- 1,8 milioane de lei4 achiziții
- Clienți publici
- 20
- Înmatriculată
- 199129 aprilie 1991
Din Registrul Comerțului
Înmatriculată pe 29 aprilie 1991, cu numărul J1991002205407. Stare: funcțiune. Datele sunt din setul deschis ONRC, ediția din 19 octombrie 2026.
Contracte publice în 2025
A câștigat 41 de contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 8,6 miliarde de lei. A primit 4 achiziții directe, în valoare de 1,8 milioane de lei. Clienții ei sunt 20 de autorități contractante. Primul contract din 2025e din 17 ianuarie 2025, ultimul din 23 decembrie 2025.
La contractele câștigate în asociere, valoarea e cea întreagă a contractului.
Indicatori de risc
15 indicatori. Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firme cu administrator comun3 firme
Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti)→Constructii Erbasu SA, Erbasu Total Construct SA, Erbasu Edil Construct SA
Aceste 3 firme au câștigat contracte de la aceeași autoritate în 2025 și sunt legate între ele printr-un administrator comun, conform Registrului Comerțului. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Valoare mult peste contracte similare720,5 milioane de lei
Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A.→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (720.487.744 lei) este de 155 ori mediana celor 5.475 de contracte similare (CPV 45233, mediana 4.643.991 lei).
Valoare mult peste contracte similare208 milioane de lei
Compania Nationala de Investitii SA→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (208.019.410 lei) este de 48 ori mediana celor 499 de contracte similare (CPV 45212, mediana 4.324.536 lei).
Valoare mult peste contracte similare130,7 milioane de lei
Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (130.719.722 lei) este de 26 ori mediana celor 599 de contracte similare (CPV 45214, mediana 5.049.299 lei).
Valoare mult peste contracte similare127,4 milioane de lei
Termo Urban Craiova SRL→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (127.435.383 lei) este de 21 ori mediana celor 1.481 de contracte similare (CPV 45231, mediana 6.195.334 lei).
Valoare mult peste contracte similare122,5 milioane de lei
Judetul Giurgiu→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (122.524.481 lei) este de 27 ori mediana celor 542 de contracte similare (CPV 45215, mediana 4.607.146 lei).
Arată încă 8 indicatori
Valoare mult peste contracte similare118,1 milioane de lei
Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (118.107.587 lei) este de 23 ori mediana celor 599 de contracte similare (CPV 45214, mediana 5.049.299 lei).
Valoare mult peste contracte similare104,4 milioane de lei
Judetul Timis→Constructii Erbasu SA
Valoarea contractului (104.426.464 lei) este de 24 ori mediana celor 499 de contracte similare (CPV 45212, mediana 4.324.536 lei).
Concentrare la un singur furnizor127,4 milioane de lei
Termo Urban Craiova SRL→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 97% din valoarea contractelor autorității în 2025 (127.435.383 lei din 131.040.832 lei).
Concentrare la un singur furnizor1,9 miliarde de lei
Agentia Nationala pentru Dezvoltarea Infrastructurii in Sanatate→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 52% din valoarea contractelor autorității în 2025 (1.875.228.659 lei din 3.574.330.092 lei).
Concentrare la un singur furnizor381,9 milioane de lei
Municipiul Buzau→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 70% din valoarea contractelor autorității în 2025 (381.909.792 lei din 548.842.793 lei).
Concentrare la un singur furnizor248,8 milioane de lei
Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 78% din valoarea contractelor autorității în 2025 (248.827.309 lei din 320.969.355 lei).
Concentrare la un singur furnizor722,7 milioane de lei
Judetul Neamt→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 76% din valoarea contractelor autorității în 2025 (722.695.160 lei din 955.889.450 lei).
Concentrare la un singur furnizor2,1 miliarde de lei
Compania Nationala de Investitii SA→Constructii Erbasu SA
Firma a primit 50% din valoarea contractelor autorității în 2025 (2.073.409.526 lei din 4.115.053.482 lei).
Harta conexiunilor
Autoritățile de la care firma a câștigat contracte și 3 firme care au un administrator comun cu ea, conform Registrului Comerțului. O legătură nu înseamnă o neregulă. Numele administratorilor nu sunt publicate.
Autoritățile de la care a câștigat
Partea din total arată cât din valoarea contractelor firmei vine de la fiecare autoritate.
| Autoritate | Contracte | Valoare | Partea din total |
|---|---|---|---|
| Compania Nationala de Investitii SA | 8 | 2.073.409.526 lei | |
| Agentia Nationala pentru Dezvoltarea Infrastructurii in Sanatate | 1 | 1.875.228.659 lei | |
| Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti) | 14 | 1.839.833.613 lei | |
| Judetul Neamt | 1 | 722.695.160 lei | |
| Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A. | 1 | 720.487.744 lei | |
| Municipiul Buzau | 1 | 381.909.792 lei | |
| Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca | 2 | 248.827.309 lei | |
| Hidro Prahova S.A. | 2 | 237.741.354 lei | |
| Termo Urban Craiova SRL | 1 | 127.435.383 lei | |
| Judetul Giurgiu | 1 | 122.524.481 lei | |
| Judetul Timis | 1 | 104.426.464 lei | |
| Municipiul Craiova | 4 | 91.484.061 lei | |
| Sector 3 al Municipiului Bucuresti | 1 | 48.265.061 lei | |
| Direcția Generală de Protecție Internă | 1 | 21.403.565 lei | |
| Orasul Simleu Silvaniei | 1 | 20.786.898 lei | |
| Orasul Pucioasa | 1 | 876.469 lei | |
| Judetul Ialomita | 1 | 576.721 lei | |
| Administratia Domeniului Public si Dezvoltare Urbana Sector 6 | 1 | 569.591 lei | |
| Regia Autonoma Aeroportul International Craiova | 1 | 240.837 lei | |
| Judetul Tulcea | 1 | 150.000 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Obiect | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Agentia Nationala pentru Dezvoltarea Infrastructurii in Sanatate | Licitatie deschisa | 4 martie 2025 | 1.875.228.659 lei | CAN1142874 |
| Sector 4 (Primaria Sectorului 4 Bucuresti) | Licitatie deschisa | 23 mai 2025 | 1.741.790.247 lei | CAN1102927 |
| Compania Nationala de Investitii SA | Licitatie deschisa | 3 aprilie 2025 | 858.437.469 lei | CAN1144674 |
| Compania Nationala de Investitii SA | Licitatie deschisa | 3 aprilie 2025 | 841.605.361 lei | CAN1144674 |
| Judetul Neamt | Licitatie deschisa | 18 august 2025 | 722.695.160 lei | CAN1153153 |
| Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A. | Licitatie deschisa | 31 octombrie 2025 | 720.487.744 lei | CAN1159199 |
| Municipiul Buzau | Licitatie deschisa | 16 iulie 2025 | 381.909.792 lei | CAN1152136 |
| Compania Nationala de Investitii SA | Licitatie deschisa | 16 aprilie 2025 | 208.019.410 lei | CAN1145557 |
| Hidro Prahova S.A. | Licitatie deschisa | 10 octombrie 2025 | 168.152.207 lei | CAN1156132 |
| Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca | Licitatie deschisa | 28 mai 2025 | 130.719.722 lei | CAN1148210 |
| Termo Urban Craiova SRL | Licitatie deschisa | 20 februarie 2025 | 127.435.383 lei | CAN1143606 |
| Judetul Giurgiu | Licitatie deschisa | 17 ianuarie 2025 | 122.524.481 lei | CAN1140847 |
| Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca | Licitatie deschisa | 28 mai 2025 | 118.107.587 lei | CAN1148210 |
| Judetul Timis | Licitatie deschisa | 6 august 2025 | 104.426.464 lei | CAN1152038 |
| Hidro Prahova S.A. | Licitatie deschisa | 11 noiembrie 2025 | 69.589.147 lei | CAN1157375 |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.