Vișeu de Sus
oraș, județul Maramureș
Bani cheltuiți în 2024
Cele 9 autorități contractante cu sediul aici au încheiat 20 de contracte prin licitații și alte proceduri, în valoare de 164,4 milioane de lei și au făcut 2.091 de achiziții directe, în valoare de 20,3 milioane de lei. Ultimul contract din date e din 21 decembrie 2024.
Sumele nu includ plafoanele acordurilor-cadru, doar contractele încheiate efectiv. Pentru instituțiile centrale contează sediul, nu locul unde se cheltuie banii. Nu știi un termen? Vezi glosarul.
Firme noi, contracte publice
5 contracte au fost atribuite unor firme înmatriculate cu mai puțin de 12 luni înainte (5 firme). Un indicator nu înseamnă o neregulă: arată un tipar care merită verificat. Cum calculăm.
Firmă nou-înființată132,5 mii de lei
Orasul Viseu de Sus→Intelli Technologies S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 5 aprilie 2024. Contractul din 24 septembrie 2024 a venit după 172 de zile, în valoare de 132.500 lei.
Firmă nou-înființată54,5 mii de lei
Orasul Viseu de Sus→Drill Proiect S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 21 iunie 2024. Contractul din 9 august 2024 a venit după 49 de zile, în valoare de 54.450 lei.
Firmă nou-înființată49,5 mii de lei
Orasul Viseu de Sus→Amydmx Construct S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 7 iunie 2023. Contractul din 22 ianuarie 2024 a venit după 229 de zile, în valoare de 49.500 lei.
Firmă nou-înființată40 mii de lei
Orasul Viseu de Sus→Better Consulting S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 8 noiembrie 2023. Contractul din 2 octombrie 2024 a venit după 329 de zile, în valoare de 40.000 lei.
Firmă nou-înființată16 mii de lei
Orasul Viseu de Sus→Geobuild S.R.L.
Firma a fost înmatriculată pe 18 aprilie 2023. Contractul din 11 aprilie 2024 a venit după 359 de zile, în valoare de 16.000 lei.
Alte tipare care merită verificate
Achiziții directe fragmentate, furnizori care primesc cea mai mare parte din bani, valori mult peste contracte similare și firme cu administrator comun. Cum calculăm fiecare.
Concentrare la un singur furnizor139,7 milioane de lei
Orasul Viseu de Sus→I R I G C Intreprinderea de Reparatii si Instalatii Gaze si Constructii Impex SRL
Firma a primit 86% din valoarea contractelor autorității în 2024 (139.708.810 lei din 161.734.590 lei).
Concentrare la un singur furnizor139,7 milioane de lei
Orasul Viseu de Sus→Habau S.R.L.
Firma a primit 86% din valoarea contractelor autorității în 2024 (139.708.810 lei din 161.734.590 lei).
Concentrare la un singur furnizor139,7 milioane de lei
Orasul Viseu de Sus→Antoprest Activ SRL
Firma a primit 86% din valoarea contractelor autorității în 2024 (139.708.810 lei din 161.734.590 lei).
Achiziții directe fragmentate701,8 mii de lei
Orasul Viseu de Sus→Concrete Bridge SRL
3 achiziții directe de la aceeași firmă, pentru același tip de produse sau servicii (CPV 452), în aprilie 2024, însumând 1.848.291 lei. Pragul de referință pentru o singură achiziție directă de acest tip este 900.400 lei.
Achiziții directe fragmentate232,8 mii de lei
Orasul Viseu de Sus→Eurodidactica SRL
3 achiziții directe de la aceeași firmă, pentru același tip de produse sau servicii (CPV 391), în august 2024, însumând 428.300 lei. Pragul de referință pentru o singură achiziție directă de acest tip este 270.120 lei.
Valoare mult peste contracte similare139,7 milioane de lei
Orasul Viseu de Sus→Antoprest Activ SRL
Valoarea contractului (139.708.810 lei) este de 23 ori mediana celor 1.481 de contracte similare (CPV 45231, mediana 6.195.334 lei).
Arată încă 3 indicatori
Valoare mult peste contracte similare6,3 milioane de lei
Spitalul Orasenesc Viseu de Sus→BPM Tehnologica SRL
Valoarea contractului (6.301.849 lei) este de 31 ori mediana celor 6.117 contracte similare (CPV 33100, mediana 204.584 lei).
Valoare mult peste contracte similare4,9 milioane de lei
Spitalul Orasenesc Viseu de Sus→Brava Medical S.R.L.
Valoarea contractului (4.948.906 lei) este de 24 ori mediana celor 6.117 contracte similare (CPV 33100, mediana 204.584 lei).
Valoare mult peste contracte similare4,2 milioane de lei
Spitalul Orasenesc Viseu de Sus→BPM Tehnologica SRL
Valoarea contractului (4.164.841 lei) este de 20 ori mediana celor 6.117 contracte similare (CPV 33100, mediana 204.584 lei).
Comparat cu orașe din județ
Între cele 11 orașe din județul Maramureș, Vișeu de Sus e pe locul 1 după banii cheltuiți în 2024, de 6,8 ori mediana grupului (27 milioane de lei), și pe locul 1 după numărul de indicatori de risc. Comparăm sume totale, nu pe locuitor: o localitate mai mare cheltuie firesc mai mult.
Cei mai mari furnizori
Firmele cu cea mai mare valoare a contractelor câștigate aici în 2024. La contractele câștigate în asociere, fiecare membru apare cu valoarea întreagă a contractului.
| Firmă | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| I R I G C Intreprinderea de Reparatii si Instalatii Gaze si Constructii Impex SRL CUI 5039729 | 1 | 139.708.810 lei |
| Habau S.R.L. CUI 13092995 | 1 | 139.708.810 lei |
| Antoprest Activ SRL CUI 16924601 | 1 | 139.708.810 lei |
| BPM Tehnologica SRL CUI 34613689 | 7 | 10.536.400 lei |
| Diamedix Impex SA CUI 8529458 | 4 | 4.958.641 lei |
| Brava Medical S.R.L. CUI 34001787 | 1 | 4.948.906 lei |
| Conrep SA CUI 2221199 | 7 | 2.423.808 lei |
| Neon Lighting SRL CUI 6799161 | 1 | 2.393.382 lei |
| Concrete Bridge SRL CUI 36726323 | 7 | 2.307.994 lei |
| Eurodidactica SRL CUI 21693430 | 5 | 2.050.350 lei |
Cele mai mari contracte
| Autoritate | Câștigător | Data | Valoare | Sursa |
|---|---|---|---|---|
| Orasul Viseu de Sus | Antoprest Activ SRL, Habau S.R.L., I R I G C Intreprinderea de Reparatii si Instalatii Gaze si Constructii Impex SRL | 25 ianuarie 2024 | 139.708.810 lei | CAN1120565 |
| Spitalul Orasenesc Viseu de Sus | BPM Tehnologica SRL | 23 aprilie 2024 | 6.301.849 lei | CAN1123788 |
| Spitalul Orasenesc Viseu de Sus | Brava Medical S.R.L., Diamedix Impex SA | 23 aprilie 2024 | 4.948.906 lei | CAN1123788 |
| Spitalul Orasenesc Viseu de Sus | BPM Tehnologica SRL | 23 aprilie 2024 | 4.164.841 lei | CAN1123788 |
| Orasul Viseu de Sus | Neon Lighting SRL | 24 aprilie 2024 | 2.393.382 lei | SCNA1103350 |
| Orasul Viseu de Sus | Elsaco Solutions SRL | 28 mai 2024 | 1.948.130 lei | CAN1127902 |
| Orasul Viseu de Sus | Eurodidactica SRL | 28 mai 2024 | 1.474.700 lei | CAN1127902 |
| Orasul Viseu de Sus | Conrep SA | 5 aprilie 2024 | 785.597 lei | DA35443405 |
| Orasul Viseu de Sus | Ago Proiect Engineering SRL | 17 decembrie 2024 | 779.045 lei | SCNA1116038 |
| Spitalul Orasenesc Viseu de Sus | Bio Eel SRL | 23 iulie 2024 | 742.608 lei | CAN1131295 |
Autorități contractante
Instituțiile cu sediul aici care au încheiat contracte în 2024, după valoare.
| Autoritate | Contracte | Valoare |
|---|---|---|
| Orasul Viseu de Sus | 196 | 161.734.590 lei |
| Spitalul Orasenesc Viseu de Sus | 1.691 | 21.659.412 lei |
| Liceul Teoretic Bogdan Voda Viseu de Sus | 46 | 522.101 lei |
| Scoala Profesionala Romano-Germana Viseu de Sus | 73 | 418.702 lei |
| SC.Gimnaziala Nr.7 Viseu de Sus | 12 | 176.396 lei |
| Centrul Scolar de Educatie Incluziva Viseu de Sus | 41 | 145.287 lei |
| Gradinita cu Program Prelungit nr. 1 Viseu de Sus | 47 | 60.150 lei |
| R.N.P. Romsilva - Administratia Parcului Natural Muntii Maramuresului | 1 | 44.525 lei |
| Centrul Cultural-Social | 4 | 20.407 lei |
Ceva nu e corect pe această pagină? Semnalează o eroare.